Toothpaste is most likely the many important component of dentist care, and it’s recommended the you brush your teeth twice a day in order come maintain healthy and balanced teeth.

You are watching: How much does a tube of toothpaste cost

Brushing your teeth is essential for countless reasons.

First, it can help prevent this decay and also gum disease. When gum disease may no seem to be a big issue, it has recently been connected to love disease. This decay, generally caused by the sugar and also other ingredients found in the food we eat every day, can cause plaque to develop up ~ above the teeth. This plaque is removed as soon as the teeth room brushed properly.


*
“week 36 – something you use every day” (CC by 2.0) by  mjtmail (tiggy)

How lot does toothpaste cost?

On average, a tube of toothpaste is typically going to price anywhere from $1 come as much as $5 per 4 to 6 ounce tub.  The prices really come under to the brand, the type of ingredients gift used, and the size of the tube.

Walmart, because that example, provides a wide array the toothpaste commodities ranging native $1.50 come $4, depending upon factors such together brand, size and packaging.

Higher finish toothpaste, such together a product comprise all-natural, plant-derived ingredients, can cost $8 when one with organic ingredients choose sodium bicarbonate prices $5.

There is likewise toothpaste specifically formulated because that kids. This toothpaste is for sure to be swallowed for youngsters who have not yet learned come spit. This will come in kid-friendly flavors such as bubble gum. Children’s toothpaste will price from $1 come $5 per tube.

BrandAverage Price
Aim (5.5 ounces)$1
Aquafresh (5.60 ounces)$3
Arm and also Hammer (4.3 ounces)$3.50
Biotene (4.3 ounces)$5.50
Colgate (6.3 ounces)$4
Crest (3.5 ounces)$4
Listerine (4.2 ounces)$4
Nature"s door (5 ounces)$4
Oral-B (4.2 ounces)$2.50
Parodontax (3.4 ounces)$5.50
Rembrandt (2.6 ounces)$6
Sensodyne (4 ounces)$5.50
Tom"s of Maine (5.5 ounces)$4
White Glo (5.2 ounces)$6

Toothpaste overview

Toothpaste assets can one of two people be in a gel, flour or dough form. Plenty of of them additionally come in different sizes, from less than an oz to seven ounces.

In enhancement to 20 come 42 percent water, most toothpaste will certainly be make from a variety of components, including abrasives, fluoride, and detergents. Other contents may incorporate an antibacterial agent, flavorants and remineralizers. If it’s considered a herbal/organic toothpaste, such together the Tom’s that Maine brand, then the ingredient may include baking soda, aloe, eucalyptus oil, myrrh, plant extract (strawberry extract), and/or crucial oils. Organic toothpaste usually won’t contain any kind of fluoride or sodium lauryl sulfate.

What room the extra costs?

Of course, in order to use the toothpaste, you are going to require a toothbrush. Toothbrushes deserve to come in many varieties with different shapes and also strengths. They can additionally be electrical or manual.

Along with brushing, dentists recommend that you floss double a day.

Tips to know:

Dental experts recommend picking a selection of toothpaste that consists of fluoride and also has the seal that the American dentist Association.

Choose toothpaste that includes natural components and also fewer chemicals. Be certain to inspect the brand for the list of ingredients.

How have the right to I save money?

Buy straight from the manufacturer. Part toothpaste devices offer significant discounts through the usage of coupons noted to customers who shop in ~ their virtual site.

Purchase toothpaste products at drugstores fairly than at grocery stores. There space a number of drugstores that frequently put assorted toothpaste assets on revenue to attract customers to their store. Lock usually sell these items for all over from 75% come 90% less than those in grocery stores.

Take advantage of printable coupons readily available online by store chains. Castle can regularly be used on height of discounts available in their physical stores.

Buy in volume. Plenty of manufacturers and also dealers offer toothpaste at prices 30% reduced when to buy in bulk.

When purchase online, watch for products with totally free shipping offers.

Consider make your very own toothpaste. According to DIYNatural.com, every you will need is baking soda, sea salt and also peppermint extract. Once done right, that can cost as little as $0.63 per 5 ounces.

Check out the local dollar stores as they regularly have name brand packages from top companies.

See more: How Many Amps Does A 36000 Btu Air Conditioner Use, How Many Amps Does An Ac Unit Draw

Advertising Disclosure: This content may include referral links. Please review our disclosure plan for an ext info.