In this fourth grade lesson, students find out the connection between division and recognize a fractional component of a quantity. For example, to uncover 2/3 the 9 apples, we very first find 1/3 of 9 apples using division, and also then double our result.

You are watching: 8 is what fractional part of 12


*
These 8 understanding are divided into four equal parts. Each component is
1
4
(one-fourth) of the whole. We have the right to use division: 8 ÷ 4 = 2. Every group
has 2 hearts.So, 1

4
of 8 mind is 2 hearts.

*

Mom"s 24 brownies are separated into 6 equal parts. Each part is 1/6th that the whole.How countless pieces room in every part?

Divide to discover out:24 ÷ 6 = 4. Four pieces. So,
1

6
that 24 brownies is 4 brownies.
To uncover
1
2
, 1
3
, 1
4
, 1
5
etc. Part of something, divide by 2, 3, 4, 5, etc. (respectively).

1. Create a division sentence and also a fractional component sentence.

a.

*

_____ ÷ 5 = ____

1

5

of ____ is ____.
b.
*

_____ ÷ ____ = ____

1

3

the ____ is ____.
c.
*

_____ ÷ ____ = ____

that ____ is ____.

d.

*

_____ ÷ ____ = ____

of ____ is ____.

2. Compose a fractional part sentence because that each division sentence.

a. 30 ÷ 5 = _____

of 30 is ______.

b. 48 ÷ 6 = _____

of ____ is ____.

c. 25 ÷ 5 = _____

that ____ is ____.
d. 50 ÷ 5 = _____

the ____ is ____.

3. Find a part. Likewise write a division sentence.

a.

1

6

of 30 is _______.
3 0 ÷ 6= 5

b.

1

7

of 49 is _______.
_______ ÷_____ = _____

c.

1

10

that 250 is _______.
_______ ÷_____ = _____d.
1

2

that 480 is _______.
_______ ÷_____ = _____e.
1

9

of 1,800 is _______.
_______ ÷_____ = _____f.
1

5

of 400 is _______.
_______ ÷_____ = _____
Divide this tenfish right into 5 groups.

*
1/5 the 10 fish is 2 fish.1

5

of 10 is 2.
2/5 of 10 fish is double as much, or 4 fish. 2

5

of 10 is 4.
3/5 of 10 fish is THREE TIMES together much, or 6 fish.3

5

of 10 is 6.
What about 4/5 of 10? have the right to you tell?4

5

of 10 is _____.
4. To fill in the blanks.

a.

*

1

3

of 9 apples is _____ apples.
2

3

of 9 to apologize is _____ apples.
3

3

of 9 to apologize is _____ apples.
b.
*

1

4

of 12 flowers is _____.
2

4

of 12 flower is _____.
3

4

of 12 flower is _____.
4

4

of 12 flower is _____.
c.
*

1

5

of _____ fish is ____ fish.
2

5

of _____ fish is ____ fish.
3

5

of _____ fish is ____ fish.
4

5

of _____ fish is ____ fish.
5

5

of _____ fish is ____ fish.
5. Calculate.

a.

1

5

that 20 is _______.
2

5

that 20 is _______.
3

5

that 20 is _______.
b.
1

8

the 32 is _______.
3

8

the 32 is _______.
5

8

of 32 is _______.
c.
1

10

of 500 is __________.
3

10

the 500 is __________.
7

10

the 500 is __________.
d.
1

6

of 420 is __________.
2

6

that 420 is __________.
5

6

that 420 is __________.
e.
1

20

that 600 is __________.
7

20

of 600 is __________.
11

20

of 600 is __________.
f.
1

100

of 700 is __________.
9

100

of 700 is __________.
50

100

of 700 is __________.
6. Fill in.

a. Marsha got $18 from she mom. She put into her to save $6, which to be one-__________ component of it.

Division sentence:_______ ÷_____ = _____

b. Mariana invested one-fourth of she $80 savings, or $________.

Division sentence:_______ ÷_____ = _____

c. One-fifth (which to be 5 boys) of every the guys went jogging. So, in full there were _____ boys.

Division sentence:_______ ÷_____ = _____

7. An 8-lb bag the potatoes prices $3.20.

a. One pound is one-___________________ component of thebag. Just how much does the cost?

b. just how much walk 5/8 that thebag cost?

8. A shepherd"s pie is separated into 10 equal-size pieces. The totality pie weighs 1,200 g.

a. What does 1/10 of the pie weigh?

b. What go 9/10 that the pie weigh?

9. 4 backpacks price $28. Just how much would 3 cost?

10. A new fan because that the clubhouse expenses $24.40. Note paid half of it, Judy paid 1/4 the it, and also Art and also Grace payment 1/8 of the each. Discover how lot each kid paid.

Mark: ______________ Judy: ______________

Art: ______________ Grace: ______________

*
11. Erica and James had actually 28 balloons every to sell.

by the evening, Erica had actually sold 1/2 of her balloons. James had actually sold 3/4 that his. How countless balloons had actually they marketed in total?

If one balloon expenses $1.20, exactly how much money walk they take in?

*

Math Mammoth division 2
A self-teaching worktext for fourth grade that covers long division, recognize fractional parts with division, native problems, remainder, average, and divisibility.

See more: How To Store Graco Paint Sprayer Overnight, How Long Can I Leave Paint In My Graco Sprayer

Download ($5.10). Also available as a published copy.